Lindab Rainline - tak trochu "jiný" okapový systém z lakovaného pozinku

Na trhu se v posledních několika letech projevuje trend velkého nárůstu poptávky po okapech z lakovaného pozinku. Je třeba si ale uvědomit, že ne všechny tyto systémy jsou vzájemně zcela porovnatelné. Více se o rozdílech dozvíte v tomto článku..

Hned na úvod bychom rádi ujasnili, že apriori nezavrhujeme "neznačkové" provedení okapů z lakovaného pozinku. I DACHPARK tuto variantu nabízí, přesto nás ale netěší trend, kdy se rozhodování řady pokrývačů a klempířů omezí pouze na jediné kriterium (cenu) bez ohledu na to, co vlastně koncovému zákazníkovi prodávají za výrobek.

Z vlastní zkušenosti víme, že spotřebitel je často ochoten koupit i věc o něco dražší než původně zamýšlenou, pokud mu prodavač pravdivě a řádně vysvětlí rozdíly mezi variantami. I dobrý klempíř by tedy investorovi měl říci, co si za jakou cenu může koupit.

V čem se tedy Lindab Rainline od neznačkových okapů z lakovaného pozinku liší?

Především ve vrstvě laku. Lindab Rainline nabízí vrstvu 50mikronů laku HB polyester s polyamidovými zrny. Tento lak je vysoce odolný a ani při bohužel poměrně běžném poškození při montáži (odření prvků o sebe atp.) se nedostanete na ocelové jádro prvku. Protože jsou všechny prvky okapového systému Lindab vyráběné ze stejného plechu (v tloušťkách 0,6 a 0,7mm), který je stejnoměrně odmaštěn a řádně připraven ve stejných podmínkách, je lakování provedeno opravdu řádně. Všechny prvky systému jsou poctivě nalakovány i na nepřístupných a hodně vodou namáhaných místech. Barva všech prvků systému je a i po několika letech zůstane stejná.

U neznačkových systémů jsou z dobře a stejnoměrně ošetřeného a lakovaného plechu většinou vyráběny žlaby, svody, případně některé další prvky, ale například kolena prakticky nikdy (z důvodu velmi vysokých nákladů na technologii výroby kolen z již nalakovaného plechu). Kolena jsou do levných systémů dokupována v pozinkovém provedení a jsou dodatečně lakována s tím, že lak se prakticky vůbec nemá šanci řádně dostat dovnitř do ohybu kolena, tedy právě do místa vůbec nejvíce namáhaného vodou.

Některé levné systémy se liší i tloušťkou použitého plechu – 0,55mm i méně. Rozdílná je i kompletnost nabízených prvků – zatímco i Lindabu najdete systémové řešení prakticky na všechny detaily, u levných systémů často řadu míst musíte řešit "kutilsky" a někdy i za použití materiálů dost pohledově odlišných.

Rozdíl je i v poskytované záruce - u Lindabu si zákazník kupuje jistotu v podobě 15leté záruky na všechny prvky systému, u neznačkových okapů je to nejčastěji pouze záruční doba daná zákonem na ochranu spotřebitele (2 roky).

A proč by si klempíř měl dát práci a zákazníkovi rozdíly vysvětlit?:

  • Nebude řešit problémy s kvalitou a vracet se na stavbu za řešením reklamací.
  • Může využít technickou podporu (školení, poradenství, posudky atp.)  stabilního dodavatele, který na trhu jistě bude i za pár let a který svými marketingovými aktivitami vyvolává poptávku po tomto materiálu.
  • Zrealizuje vyšší obrat z prodaného kvalitního materiálu z důvodu jeho vyšší ceny – i při případné nižší marži tedy může být částka zisku v Kč stejná nebo vyšší.
  • Může využít společný věrnostní program firem Lindab a Velux – Střechy plné odměn

Samozřejmě konečné rozhodnutí by mělo být vždy na investorovi – poté, co mu řemeslník dá informace o možnostech, si klidně může vybrat i levnější systém. Pak tak ale už bude činit s vědomím, že nemůže od koupené Fabie očekávat vlastnosti Superbu. Mezi těmi přeci je i nějaký jiný rozdíl než jen cenovka.

Více informací o okapovém systému Lindab Rainline najdete například zde, cenovou kalkulaci Vám rádi připravíme na našich pobočkách.

Související stránky: 
Lindab
Související stránky: 
Plechové
Související stránky: 
Střešní krytiny
Hydroizolační folie
Okapy
Plechy pro klempíře
Ochrana dřeva
Pálené tašky